CV

ARBETSLIVSERFARENHET

Redaktör, Chefs medlemsbilaga (januari 2022-nuvarande)

Skrivande redaktör för medlemsbilagan i Chef på halvtid.

Reporter, Sekotidningen (september 2021–januari 2022)
Vikarierande reporter på Sekotidningen. Utöver sedvanligt reporterjobb även jobb med webb, sociala medier och nyhetsbrev.

Frilansjournalist och konsult  (augusti 2017–nuvarande)
Frilans på heltid. Hösten 2018 var jag regelbundet inne som konsult och skrivande journalist åt studenttidningen Studietid. Från och med 2020 är jag upphandlad skribent åt FOI och Region Stockholm, det senare tillsammans med ett antal duktiga kollegor på Blå kontoret.

Reporter, tidningen Publikt (januari 2017–juni 2017)
Vikarierande reporter på fackförbundet ST:s tidning Publikt.

Reporter, A4 (februari 2016–december 2016)
Från deltid till heltid hos A4. Skrev främst för Chefstidningen och Akademikern, tidningar jag frilansat mycket åt både innan och efter.

Multijournalist, Södertäljeposten (augusti, oktober, december 2015)
Vikarierande journalist på Södertäljeposten, där jag gjorde allt från att skriva artiklar till att fota och redigera tidningssidor i InDesign.

Frilansjournalist och konsult  (oktober 2013–maj 2016)
Frilansade åt ett antal tidningar. Under 2015 och början av 2016 hjälpte jag som konsult Tillväxtverket att förenkla myndighetstexter och ta fram ett verktyg för samlat uppgiftslämnande till olika myndigheter.

Journalist/redaktör, magasinet Naturvetare (januari 2013–oktober 2013)
Skrev alla sorters texter. Råddade samarbete med Jusektidningen och gemensamt seminarium i Almedalen. Vann fackförbundspressens journalistpris för bästa förklarande text.

Journalist/redaktör, Jusektidningen, idag Akavia Aspekt (januari 2012–december 2012)
Från praktikant till vikarierande redaktör. Skrev många reportage, hade hand om recensioner och utskick av nyhetsbrev. Skötte frilansuppdrag, webb och sociala medier.

 

UTBILDNING

Journalistprogrammet, Göteborgs universitet (januari 2010–januari 2012)
Högsta nivå: kandidat

Europaprogrammet, Göteborgs universitet (september 2005–juni 2009)
Inriktning sociologi
Högsta nivå: magister